Od maja 2015r. do grudnia 2015r. Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego realizował projekt pt. „Akademia Aktywnego Seniora ” współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Celem projektu był rozwój form aktywności osób z grupy 60+ oraz poprawa jakości i poziomu życia minimum 60 seniorów z aglomeracji górnośląskiej, do godnego starzenia się i przeciwdziałania zagrożeniu wykluczeniem społecznym w woj. śląskim. Cele zadania publicznego zostały osiągnięte poprzez przygotowanie seniorów z grupy 60+ oraz wolontariuszy do aktywności społecznej w zakresie samoorganizacji, samopomocy i realizacji usług społecznych w ramach Sieci Klubów Tematycznych. W ramach projektu seniorzy wzięli udział w następujących warsztatach : Warsztaty umiejętności i kompetencji psychospołecznych ( 48h), Warsztaty z zakresu budowania współpracy ( 60h), Warsztaty z zakresu animacji lokalnej ( 60h), Szkolenie z zakresu Wsparcia Koleżeńskiego ( 60h), Szkolenia z zakresu ICT ( 120h), Warsztaty przygotowujące ( 60h) oraz Konsultacje organizacyjne dla grup ( 60h). Zmniejszenie barier w dostępie do informacji i usług społecznych dla osób 60+ został osiągnięty poprzez stworzenie dostępu do stanowisk komputerowych i internetu oraz przygotowanie 40 seniorów- liderów do pełnienia roli instruktorów ICT z zastosowaniem dopasowanej do seniorów Metody Szybkiego Startu. Efektem końcowym projektu było utworzenie 6 Klubów Tematycznych, w których 79 osób zwiększyło swoją wiedzę i umiejętności, swój poziom aktywności i integracji, poprzez udział w działaniach realizowanych przez Kluby Tematyczne, co przyczyniło się do wzmocnienia ich poczucia wartości i poczucia bycia potrzebnym.
Uczestnictwo w Klubach Tematycznych przyczyniło się do wzrostu dostępności do usług społecznych i nowych doświadczeń życiowych, co bardzo często było podkreślane przez uczestników projektu.
AL
Rozpoczynamy nabór do nowego projektu adresowanego do osób z grupy wiekowej 60+.
Wzorem poprzednich lat, od 4 maja br. rozpoczynamy nowy projekt adresowany dla seniorów: Akademia Aktywnego Seniora. Projekt finansowany jest z budżetu państwo (Program ASOS nadzorowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej) i dla uczestników całkowicie bezpłatny.
Jakie są założenia projektu?
Projekt zakłada przygotowanie grupy przyszłych liderów-seniorów, rekrutujących się z Klubów Seniora, organizacji działających na rzecz seniorów a także osób niezrzeszonych. Ich przygotowanie będzie stanowić bazę do prowadzenia dalszych działań w społeczności lokalnej ukierunkowanej na przeprowadzeniu inicjatyw służących grupie 60+. Każdy z uczestników projektu weźmie udział w kilkudziesięciu godzinach różnego rodzaju zajęć i aktywności szkoleniowych i rozwojowych.
Kto może wziąć udział w projekcie?
Adresatami działań projektu są osoby wieku 60 lat i więcej (60+) z terenu województwa śląskiego, w szczególności z Katowic i okolic, ponieważ duża część działań będzie realizowana w tym mieście.
Jakie działania przewidziano?
W ramach projektu Akademia Aktywnego Seniora przygotowana zostanie grupa liderów, którzy skupią wokół siebie i prowadzonych przez siebie klubów tematycznych innych seniorów. Osoby te otrzymają gruntowne przeszkolenie z zakresu m.in. rozwoju osobistego, komunikacji, pracy w zespole, wsparcia koleżeńskiego, wsparcia seniorów w użytkowaniu technologii inforatycznych oraz planowania i realizacji inicjatyw lokalnych- miniprojektów na rzecz osób 60+.
W ramach projektu przewidziano utworzenie Klubów tematycznych, o różnorodnych profilach, np. rekreacyjno – ruchowym, animacji kulturalno – plastycznej, dbania o zdrowie i sposób odżywiania, bezpieczeństwa i przeciwdziałania przestępstwom, bank czasu i samopomoc i in. stosownie do oczekiwań uczestników.
Jakie warunki muszą spełnić kandydaci do projektu, oprócz przynależności do grupy wiekowej 60+?
Oczekujemy, że kandydaci do projektu będą osoby, które lubią uczyć się nowych rzeczy, mają rozwinięte umiejętności społeczne i są zmotywowane do aktywności społecznej na rzecz innych seniorów ze swojego otoczenia. Szczególnie ta ostatnia motywacja jest dla nas istotna, bowiem projekt przewiduje, że przeszkolone w projekcie osoby, staną się liderami, którzy będą organizować zajęcia, wydarzenia, inicjatywy, które wynikają ze zdiagnozowanych potrzeb i wiążą się z oczekiwaniami tej grupy społecznej.
Jak się zgłosić chęć udziału w projekcie?
Wystarczy się z nami skontaktować i poinformować nas o tym, wykorzystując jeden z dostępnych sposobów:
- Osobiście od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00-13.00, odwiedzając nas w Katowicach (biuro Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego, Kościuszki 44/4)
- Telefonicznie dzwoniąc pod numer: (32) 253 80 21.
- Wysyłając list pocztą na adres: Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego, Kościuszki 44/4, kod Katowice z dopiskiem AKADEMIA AKTYWNEGO SENIORA
- e-mailem pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Wykorzystując formularz kontaktowy dostępny na stronie Instytutu: tu kliknij.
Wszystkie osoby, które zgłoszą się do końca maja 2015r. wezmą udział w procedurze rekrutacyjnej do projektu.
Proszę nie zwlekać, liczba miejsc ograniczona.
OK
Spotkanie wigilijne.
Siemianowice Śl.- inicjatywa
Katowice-centrum - inicjatywa
Anna Leszek
koordynator projektu